UA
Дискусійна програма
«Радикальна реконструкція: переукорінення українського спільного»
куратори: Катерина Русецька (DCCC) та Міхал Муравськи (University College London)
Після вторгнення у 2014 та 2022 роках росія розв'язала немислиме насильство над збудованою природною та соціальною структурою України. Паралельно з цим починають поставати питання, пов'язані з майбутнім України, а численні актори — локальні та глобальні, державні та приватні, емпатичні та експлуататорські — мобілізуються, щоб вплинути на післявоєнне облаштування країни.
«Радикальна реконструкція» пропонує змінити фокус уваги розмови про відбудову з абстрактних схем, вигаданих зверху вниз наддержавними органами та інвестиційними фондами. Натомість «Радикальна реконструкція» зосереджується на досвіді низових ініціатив, які проводять невідкладні відновлювальні роботи громадах, що постраждали від війни та обстрілів, а також прагне розвивати ідеї та стратегії, спрямовані на політику, економіку та етику відбудови, вкорінені в глибинну тканину українського суспільства, спадщину та навколишнє середовище. Дискусійна програма розуміє відбудову як майбутній горизонт та водночас налагоджений соціальний та матеріальний процес, що вже відбувається посеред війни, звертаючись до тривалого історичного досвіду.
Назва програми звертається від етимології слова «радикальний», що походить від латинського radix — «корінь». Походження цього слова підкреслює той факт, що, здавалося б, революційні ідеї, які прагнуть помислити і втілити в життя більш справедливий і рівний світ, насправді мають велике підґрунтя: у реальному, матеріальному світі людей; у спільнотах, які вони створюють; у формах солідарності, емпатії та опору, які їх підтримують.
Дискусія 1
Субота 11 листопада, 17:00-18:30
Мутації культури: інституційні формування під вогнем
Ця дискусія об'єднує представників культурних інституцій та ініціатив з різних куточків України. Як війна вплинула на наявні інституції та ініціативи у сфері культури? Як культурні ініціативи переосмислили свої програми, щоб відповісти на потреби людей, які постраждали від повномасштабної війни, зокрема й тих, хто вимушений був покинути власний дім? Що відбувається з низовими ініціативами, коли їм пропонують можливості для інституціоналізації, або коли їхня інституційна інфраструктура знищена війною? Яку роль можуть відігравати культурні ініціативи в переосмисленні іншого майбутнього України після війни, також як досвід низових культурних ініціатив може вплинути на культурну політику на муніципальному, регіональному та національному рівнях?
Павільйон України на Бієнале архітектури 2023 (Ірина Мірошникова та Катерина Ульянова)
Платформа ТЮ (Діана Берг)
ДЕ НЕ ДЕ, Музей відкрито на ремонт (Дана Брежнєва)
KHARPP (Ада Вордсворт)
Модерує Катерина Русецька
Дискусія 2
Неділя 12 листопада, 13:00-14:30
Український хардкор: вивчаючи досвід низових ініціатив
Значення слова «хардкор», яке сьогодні асоціюється з трансгресивними формами мистецтва та андеграундними музичними стилями, походить з сфери будівництва. Як зазначає словник англійської мови Merriam Webster, у своєму найдавнішому вживанні (з 1841 року) це слово означає «цегла, сміття, клінкер, битий камінь або інший твердий матеріал у вигляді шматків, що використовується як основа [фундамент будівлі]».
Саме тому ця дискусія має на меті об'єднати та систематизувати досвід низових та волонтерських ініціатив з відбудови. З 2022 року ці групи перебирали, розчищали та повторно використовували цеглу, щебінь і та пошкоджені матеріали. Вони працювали у взаємодії та у відповідь на реальні потреби громад, які постраждали від війни, щоб зібрати докупи безпосередньо фундамент («дно» або «твердь») і довгострокові структури життів та світів. Учасники цих волонтерських ініціатив, працюючи на горизонтальному рівні, мають практичне розуміння того, що потрібно для збереження і підтримки життя, спільнот, спадщини та екосистем, яким загрожує розпад та руйнування; і їхній досвід має бути використаний у політиці відбудови на макрорівні.
Лівий Берег (Влад Шарапа, Ігор Окунєв та Ксенія Кальмус)
KHARPP (Алекс Томас і Ада Вордсворт)
БУР Запоріжжя (Руслан Безкібальний)
Repair Together (Дмитро Кирпа)
Модерує Катерина Русецька
Дискусія 3
Неділя 12 листопада, 15:00-16:30
Власність, борг і солідарність: відбудовуючи спільне
Ця дискусія об'єднує активістів, архітекторів та фахівців, які працюють у сфері соціального житла, а також політики, економіки та етики соціально-орієнтованої відбудови. Як Україна може розробити реалістичний перелік практик і стратегій соціально орієнтованої відбудови замість того, щоб віддавати все на поталу забудовникам і міжнародним фінансовим установам? Як механізми перерозподілу, спільного володіння або часткової власності та списання боргів можуть сприяти тому, щоб відбудова приносила користь громадам, а не корпораціям? Яка робота необхідна для забезпечення справедливої та рівноправної соціальної структури в Україні після відбудови, і які виклики, складнощі та можливості це принесе вразливим групам, зокрема, етнічним меншинам, ЛГБТКІ+ людям, особам з інвалідністю та жінкам?
Ця сесія присвячена пам'яті Олександра Кравчука, співредактора журналу Спільне, який раптово помер у Києві в липні 2023 року.
Co-Haty (Анна Пашинська та Тетяна Пашинська)
Юлія Юрченко (Greenwich University)
Оленка Ґу (Спільне)
Оксана Дутчак (Спільне), онлайн
Олександр Анісімов (Aalto University/New Housing Policy), онлайн
Модерує Міхал Муравськи (UCL)
Присвячується Олександру Кравчуку
Кінопрограма
Кінопрограма восьмої Конструкції зосередиться на феномені спільнот. Фільми запропонують кілька сюжетів про групи, об’єднані на основі світоглядних інтересів, трагічного випадку чи боротьби за справедливість. Втім, в кожному з випадків це ставало твердим підґрунтям для соціальних змін, а часто — ще й цікавою історією. Ці стрічки пронизує ідея, що якісні низові зв’язки та горизонтальна довіра є фундаментальними для українського суспільства.
Civil Pitch 2.0
2023, 79 хв
Кінодобірка від кінофестивалю Docudays UA, присвячена зв'язкам між активіст(к)ами громадського сектору та документаліст(к)ами, які прагнуть досягти змін у суспільстві.
«89 днів» / 89 Days (реж. Павло Дорогой) розповідає, як харківський метрополітен перетворився на бомбосховище під час перших днів війни, а потім знову запустив транспортну мережу.
«Під крилом ночі» / Under the Wing of a Night (реж. Леся Дяк) — історія 11-річної Олесі, що під час війни вимушена жити далеко від дому, проте здатна підтримувати зв’язки з рідними людьми.
«Гості з Харкова» / Guests from Kharkiv (реж. Галина Лавринець) веде оповідь про Нелю, власницю музею-садиби народно-побутового ужитку «Омелькова хата» в селі Козубівка Полтавської області, яка допомагає переселенцям/-кам.
«Наша робо сім’я» / Our Robo Family (реж. Анастасія Тиха) — короткий фільм про клуб для дітей, які захоплюються робототехнікою й програмуванням, та спільноту, яку він об’єднує.
«День українського добровольця» / One Day in Ukraine
2022; реж. Володимир Тихий; 78 хв
Фільм про те, як потужні навики волонтерства та самоорганзації допомогли українцям встояти в перші дні великої війни. «День українського добровольця» — одна з найперших стрічок часів повномасштабного вторгнення російської армії в Україну та відповідно один з найбільш пам’ятних її кінодокументів. У картині представлена одна доба — 14 березня 2022 року — з життя поп-співачки, відеоінженера, історика, реставраторки, вченого-полярника та пенсіонерки. Всі вони були змушені радикально змінити своє життя.
За кілька тижнів інтенсивні бойові дії сюрреалістично змішали місця і людей, утворили постапокаліптичний вимір з новими якостями та ролями. Тисячі киян перебралися жити до метро. Раніше спокійні передмістя столиці стали зоною нищівних боїв та мародерства з боку російських окупантів. Люди перестали ділити дні на вихідні й робочі, їх стали нумерувати від дати повномасштабного вторгнення росіян в Україну.
«День українського добровольця» — перший в історії незалежної України фільм, придбаний британською телерадіокомпанією «Бі-Бі-Сі».
«Зарваниця» / New Jerusalem
2020; реж. Ярема Малащук, Роман Хімей; 77 хв
Антропологічна кінозамальовка про феномен сучасної релігійної громади. Об’єднані спільним духовним світовідчуттям та ритуалом ходи незнайомі між собою віряни тимчасово утворюють міцну самоорганізовану спільноту.
Християн-паломники долають сотні кілометрів від Криворівні (Івано-Франківська область) до Святого Місця на Тернопільщині. Серед них — юний хлопець, що вирушає на прощу вперше; ведучий одного з місцевих каналів невеличкого міста по дорозі; фотограф, який знімає весь процес на камеру; і навіть 80-літня бабуся. Усі вони — дуже різні, однак віра в християнське диво об’єднує їх на цьому випробувальному шляху.
Потреба в активній гуманітарній та мілітарній діяльності відклала чи трансформувала мистецькі практики. Зараз, більше ніж за півтора року після початку повномасштабного російського вторгнення, художня діяльність відкривається в новому світлі. Часто вона інтегрована з більш практичними ініціативами, які є основними способами опору для суспільства, що стикається з постійною загрозою існування.
Виставка «Навіть якщо» представить роботи 11 художників, художниць та мистецьких колективів, об'єднаних роздвоєним практичним і творчим досвідом. Митці та мисткині по-різному відповідають на питання, що час ставить перед ними. Для одних творчі методи стають способом реагування на події війни. В інших випадках — художня діяльність повністю припиняється.
Для деяких цей підхід супроводжується періодом виснаження, а потім — поверненням до мистецьких практик у непростому співіснуванні з потребою в практичних діях. Комусь же вдається збалансовано розмежовувати творчу та практичну діяльність, однак їхні роботи продовжують спиратися на досвід подвійного життя.
Митці та мисткині: Діана Дерій, Євген Коршунов, Ігор Окунєв, Петро Ряска, Каріна Синиця, Тамара Турлюн та Андрій Лящук, Тереза Яковина, Ор’ян Амундсен, Beauty Studio, fantastic little splash, Freefilmers.
Куратор_ки: Клеменс Пул та Катерина Русецька.
10 листопада 2023 – 10 лютого 2024
Центр сучасної культури у Дніпрі
Конструкція VIII організована ГО Kultura Medialna. Фінансування здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. goethe.de. За підтримки National Institute of Architecture and Urban Planning, The New Democracy Fund, Данського інституту культури та європейської платформи для інноваційної музики та аудіовізуального мистецтва SHAPE+, що співфінансується програмою Креативна Європа.
ENG
Radical Reconstruction: Re-Rooting the Ukrainian Commons
Discussion Programme
curated by Kateryna Rusetska (DCCC) and Michał Murawski (University College London)
Since the invasions of 2014 and 2022, russia has unleashed unimaginable violence on the built, natural and social fabric of Ukraine. In parallel, questions connected to Ukraine’s future are beginning to crystallise, and multiple actors – local and global, public and private, empathetic and extractive – are mobilising to exert influence on the country’s postwar settlement.
Radical Reconstruction proposes to refocus the conversation on rebuilding from the abstract and top-down schemes dreamt up by supranational bodies and investment funds. Instead, RR focuses on the experiences of grassroots initiatives carrying out life-saving emergency rebuilding work in isolated and under-fire communities; and seeks to develop ideas and strategies towards a politics, economics and ethics of reconstruction rooted in the deep fabric of Ukraine’s society, heritage and environment. RR understands reconstruction both as a future horizon; and as an established social and material process that is already well underway, in the midst of war, and rooted in long historical experience.
The title of the programme refers to the etymology of the word radical, emerging from the Latin word radix, meaning “root”. The origin of this word highlights the fact that seemingly revolutionary ideas, which seek to imagine and enact more just and equal worlds, are in fact those most firmly-grounded: in the real, material worlds of human beings, in the communities they create and in the forms of solidarity, empathy – and resistance – that sustain them.
Session 1
Saturday 11 November, 17:00-18:30
Mutations of Culture: Institutional Formations Under Fire
This session brings together representatives of cultural institutions and initiatives from several parts of Ukraine. What impact has war had on existing institutions and initiatives in the field of (contemporary) culture? What new institutional and organisational formations has it engendered? How have cultural initiatives re-thought their programmes in order to respond to the needs of displaced people, and in order to cater to the priorities of a population overwhelmed by full-scale war? What happens to grassroots groups when they are offered opportunities for institutionalisation; and when they have their institutional infrastructure swept away by war? What role can cultural initiatives play in re-imagining a different future for Ukraine after the war, and how can the experiences of grassroots culture initiatives inform cultural policy at a municipal, regional and national level?
Pavilion of Ukraine, Biennale Architettura 2023 (Iryna Miroshnykova and Kateryna Ulianova)
Platforma TU (Diana Berg)
DE NE DE, Museum Open for Renovation (Dana Brezhnieva)
KHARPP (Ada Wordsworth)
Moderated by Kateryna Rusetska (DCCC)
Session 2
Sunday 12 November, 13:00-14:30
Ukrainian Hardcore: Learning from the Grassroots
The meaning of the word “hardcore” – today associated with transgressive forms of creativity and underground music styles – has its origin in building construction. As the Merriam Webster English Dictionary points out, in its earliest use (from 1841), the word refers to “brick, rubbish, clinker, broken stone or other hard material in pieces used as a bottom [building foundation].”
Accordingly, this session seeks to bring together and systematise the experiences of grassroots and volunteer reconstruction initiatives. Since 2022, these groups have sifted through, cleared up and re-used bricks, rubble and ruined matter. They have worked in collaboration with and in response to the real needs of communities affected by war, in order to piece together the immediate foundations (the “bottom” or “hardcore”) and long-term structures of lives and worlds. Members of these volunteer initiatives, working from the roots upwards, have an experiential understanding of what it takes to contain and sustain lives, communities, heritages and eco-systems facing disintegration and destruction; and their rooted experiences should be brought to bear on reconstruction politics at the macro level.
Livyi Bereh (Vlad Sharapa, Ihor Okuniev, and Kseniia Kalmus)
KHARPP (Alex Thomas and Ada Wordsworth)
BUR Zaporizhzhia (Ruslan Bezkibalnyi)
Repair Together (Dmytro Kyrpa)
Moderated by Maria Kostenko (DCCC)
Session 3
Sunday 12 November, 15:00-16:30
Property, Debt and Solidarity: Rebuilding the Commons
This session brings together activists, architects and experts working on social housing and on the politics, economics and ethics of socially-oriented reconstruction. How can Ukraine develop a realistic set of practices and policies for socially-oriented reconstruction, rather than leaving things in the hands of developers and international financial institutions? How can mechanisms of redistribution, common ownership and debt cancellation help to ensure that reconstruction benefits communities rather than corporations? What work can be done to ensure a just and equitable social fabric for Ukraine in-reconstruction, and what challenges, burdens and potentials will it bring for disadvantaged groups, including minority ethnic groups, LGBTQI+ people, disabled people and women?
This session is dedicated to the memory of Oleksandr Kravchuk, co-editor of Spilne/Commons Journal, who died tragically in Kyiv in July 2023.
Co-Haty (Anna Pashynska and Tetiana Pashynska)
Yuliya Yurchenko, Greenwich University
Olenka Gu, Spilne/Commons Journal
Oksana Dutchak, Spline/Commons Journal (online)
Oleksandr Anisimov, Aalto University/New Housing Policy (online)
Moderated by Michał Murawski (UCL)
The film program of the eighth edition of the festival will focus on the phenomenon of communities. The films will offer several stories about groups united on the basis of worldview interests, a tragic accident or a struggle for justice. However, in each case, this became a solid basis for social change, and often an interesting story. Each of these films is united by the idea that high-quality grassroots connections and horizontal trust are fundamental to Ukrainian society.
Civil Pitch 2.0 by Docudays UA (2023, 79 min)
A selection of films dedicated to the connections between civil society activists and documentary filmmakers who seek to achieve change in society. 89 Days (Pavlo Dorohoi), Under the Wing of a Night (Lesia Dyak), Guests from Kharkiv (Halyna Lavrynets), Our Robo Family (Anastasia Tykha).
One Day in Ukraine (Volodymyr Tykhyy, 2022, 78 min.)
A film about how volunteerism and self-organization skills helped Ukrainians survive the first days of the full-scale war. The film presents one day - March 14, 2022 - in the life of a pop singer, a video engineer, a historian, a restorer, a polar scientist, and a pensioner who were forced to radically change their lives.
New Jerusalem (Yarema Malashchuk and Roman Khimey, 2020, 77 min.)
An anthropological film sketch about the phenomenon of a modern religious community. United by a common spiritual outlook and the ritual of walking, believers who do not know each other temporarily form a strong self-organized community.
The strong call to activist, humanitarian, and military service has compromised, postponed, transformed, or inflected creative practices. Now, more than a year and a half after the escalation of russia’s military aggression, artistic practices appear in a new light, informed and integrated with practical initiatives that continue to be essential modes of resistance for a society facing an ongoing existential threat.
Nevertheless exhibition presents the work of 11 artists, brought together by their bifurcated practical, and creative experiences. Artists answer these questions in different ways. For some, creative techniques are reapplied to wartime problems. In other cases, immersion in these functions is accompanied by the total cessation of creative activity.
This approach, for some, is then followed by a period of burnout, and then a rediscovery of the creative self in an uneasy alliance with the continued need for practical action. Some artists manage to balance their creative and practical activities, but their work continues to be based on the experience of a double life.
Artists: Diana Derii, Yevhen Korshunov, Ihor Okuniev, Petro Ryaska, Karina Synytsia, Tamara Turliun with Andrii Lyashchuk, Tereza Yakovyna, Ørjan Amundsen, Beauty Studio, fantastic little splash, Freefilmers
Curators: Clemens Poole & Kateryna Rusetska
November 10, 2023 – February 10, 2024
Dnipro Center for Contemporary Culture
Construction VIII is organized by the NGO Kultura Medialna. Funded by the Stabilisation Fund for Culture and Education 2023 of the German Federal Foreign Office and the Goethe-Institut, National Institute of Architecture and Urban Planning, the New Democracy Fund, the Danish Cultural Institute, and the European platform for innovative music and audiovisual art SHAPE+, co-financed by the Creative Europe program.